GLASS & CERAMICS / Ceramics / Teapot 15952023
nr 1595 2023
Karin Björquist
(1927-2018), Sverige
Kobolt, Karin Björquist (1927-2018), Sweden. Gustavsberg, Sweden, lanserades 1958, flintware, blå dekor på vit botten. Length: 19, 5 cm. Height: 20 cm, lättare bruksslitage.
TEAPOT, Kobolt, Gustavsberg, lanserades 1958, flintgods, blå dekor på vit botten. Längd: 19,5 cm. Höjd: 20 cm
Condition: lättare bruksslitage
Karin Björquist, Swedish design, born 1927, dead 2018.
600
SEK 400
Monday January 29 2024
at 18:22:17
29/1 14:15:49
- Thema-auction
Jan 29
50/60/70-tal
Read more about 50/60/70-tal
Karin Björquist
Read more about Karin Björquist
Gustavsbergs Porslinfabrik
Gustavsbergs Studio